اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۰۲۸۳ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
  مقاومت به روایت ولایت

  مقاومت و اقتدار رمز پیروزی و پیشرفت

  پس از اجرایی شدن برجام، رهبر انقلاب دستاوردهای هسته­‌ای را رهاورد مقاومت و اقتدار ملت ایران برشمردند.


  در پاسخ رهبر انقلاب به نامه رئیس‌جمهور درباره سرانجام مذاکرات هسته‌ای  مورخ 29/10/1394 آمده است:
  «خرسندی خود را از اینکه مقاومت ملت بزرگ ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه و تلاش دانشمندان هسته‌ای در پیشبرد این صنعت مهم و کوشش خستگی‌ناپذیر مذاکره‌کنندگان، سرانجام طرف‌های مقابل را که برخی از آنان به دشمنی با ملت ایران شهره‌اند، وادار به عقب‌نشینی و رفع بخشی از آن تحریم‌های زورگویانه کرد، ابراز می‌دارم. ... در تبلیغات توجه شود که در برابر آنچه در این معامله به دست آمده، هزینه‌های سنگینی پرداخت شده است. نوشته‌ها و گفته‌هایی که سعی می‌کنند این حقیقت را نادیده گرفته و خود را ممنون طرف غربی وانمود کنند با افکار عمومی ملت، صادقانه رفتار نمی‌کنند. ... همین اندازه دستاورد نیز در برابر جبهه استکبار و زورگو، بر اثر مقاومت و ایستادگی به دست آمده است. این را باید همه‌ ما درسی بزرگ برای همه قضایا و حوادث در جمهوری اسلامی بدانیم.»
  همچنین رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات مورخ 1394/10/30 فرمودند:
  «یک عدّه‌ای دارند این‌جور وانمود می‌کنند که کأنّه این دستاوردهایی که حالا مثلاً پیدا شد، آمریکا یک لطفی کرد به ما که این تحریم‌ها را مثلاً برداشت؛ این‌جور نیست. یک عدّه‌ای از این فرصت می‌خواهند استفاده کنند، باز چهره منحوس استکبار را بزک کنند؛ این خیلی خطرناک است. چه لطفی؟ ... ما انرژی هسته‌ای را با توانایی‌های خودمان، با فکر دانشمندانمان، با پشتیبانی‌های دولت‌های مختلف‌[مان‌] پیش بردیم، چهار شهید دادیم در این راه، به این نقطه رساندیم؛ شوخی است؟ کاری کردیم که دشمن که یک روز حاضر نبود یک سانتریفیوژ در این کشور بچرخد، حالا مجبور شده به‌خاطر واقعیّت‌های موجود، تحمّل کند که چند هزار سانتریفیوژ وجود داشته باشد. این لطفی از طرف آنها نیست؛ این تلاش ملّت ایران است، تلاش دانشمندان است. [آنها] تحریم کردند برای اینکه مردم را عصبانی کنند و به خیابان بکشانند. بنده این را چند سال پیش گفتم؛ بعضی‌ها گفتند این تحلیل است؛ بله، شاید آن روز تحلیل بود امّا امروز خبر است؛ خودشان گفتند؛ افراد متعدّدی از آنها در بیانات مختلف گفتند هدف ما این است که مردم را از نظام جمهوری اسلامی، از دولت جمهوری اسلامی عصبانی کنیم. می‌خواستند مردم را به خیابان بکشانند؛ [امّا] مردم ما ایستادند؛ این مقاومت مردم، این ایستادگی مردم پشتوانه‌ کار سیاسی و دیپلماسی و مذاکره و این حرفها شد. دشمن مجبور شد؛ همین مقداری که عقب‌نشینی کرد، به‌خاطر این بود که ملّت از خودش اقتدار نشان داد؛ دولت جمهوری اسلامی از خودش اقتدار نشان داد، عزّت نشان داد. البتّه من شخصاً معتقدم که می‌شد ما از این بهتر هم انجام بدهیم، خب، بالاخره توان و فرصت و امکانات همین اندازه را اقتضا کرد، ولی همین اندازه پیشرفتی که انجام گرفت، کار قابل توجّهی است، کار مهمّی است و این به‌خاطر پشتیبانی ملّت، به‌خاطر اقتدار ملّی، به‌خاطر اتّصال فراوان نظام جمهوری اسلامی با آحاد مردم و بدنه مردم بود.»
  بنابراین مطابق رهنمودهای رهبر انقلاب آنچه تاکنون در عرصه هسته‌­ای به دست آمده مرهون مقاومت و اقتدار ملی است نه لطف و عنایت دشمن.
  راه آینده نیز همین است. در آینده نیز باید خط مقاومت و اقتدار را ادامه داد تا پیروزی‌‌ها و پیشرفت­‌ها ادامه یابد و روزافزون گردد و این موضوعی است که رهبر انقلاب بر آن تأکید نموده­‌اند.
  رهبر انقلاب در بخشی از پاسخ به نامه رئیس‌جمهور درباره سرانجام مذاکرات هسته‌ای  مرقوم فرمودند:
  «به همه‌ مسئولان دولتی تذکر داده شود که حلّ مشکلات اقتصادی کشور در گرو تلاش بی‌وقفه و خردمندانه در همه بخش‌ها در جهت اقتصاد مقاومتی است و رفع تحریم‌ها به تنهایی برای گشایش در اقتصاد کشور و معیشت مردم کافی نیست.»
  و در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات فرمودند:
  «یک نکته دیگری که من بارها تذکّر داده‌ام این است که حالا که تحریم‌ها برداشته شد، آیا مشکل اقتصاد کشور و معیشت مردم و سفره‌های مردم با برداشتن تحریم‌ها حل خواهد شد؟ نه، مدیریّت لازم است، برنامه لازم است. من، هم در زمان این دولت، هم در زمان دولت قبل که بخشی از تحریم‌های مهم تازه شروع شده بود و بخشی هم در انتظار زمان بود که شروع بشود گفتم که مشکلات اقتصادی کشور ممکن است بیست درصد، سی درصد، چهل درصد مربوط باشد به تحریم‌ها [امّا] بقیّه مربوط به مدیریّت ما است؛ ما باید مدیریّت کنیم، ما بایستی درست عمل کنیم و راه عمل هم اقتصاد مقاومتی است.»
  بنابراین مقاومت در عرصه اقتصادی و سرلوحه قرار دادنِ اقتصاد مقاومتی علاج مشکلات اقتصادی کشور است که باید رویکرد مسئولان باشد.
  علاوه بر این­ها رهبر انقلاب نکته بسیار مهم دیگری در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات فرمودند که باید نصب‌­العین مسئولان در تمامی عرصه­‌ها قرار گیرد. ایشان در این دیدار مسئولان سیاسی را به اتخاذ رویکرد مقاومت و اقتدار در برابر دشمن امر فرمودند:
  «این حرکتی که جوان‌های عزیز سپاه پاسداران ما در دریا کردند و در مقابل تجاوز دشمن از خودشان هویّت و قدرت نشان دادند -که تا حالا فرصت نشده که از اینها تشکّر بکنم؛ و واقعاً هم تشکّر می‌کنم از اینها- کار بسیار درستی کردند؛ دشمن تجاوز کرد به آب‌های ما، اینها رفتند دشمن را محصور کردند. کسانی که مسئولین سیاست هستند، در همه‌ عرصه‌های جهانی همین‌جور عمل کنند؛ مراقب تجاوز دشمن باشند و ببینند کجا تجاوز می‌کند، کجا دارد از خطوط تجاوز می‌کند، و با قدرت جلویش را بگیرند.»
  کوتاه سخن آنکه نه تنها در عرصه هسته‌­ای بلکه در تمامی عرصه­‌ها آنچه که تاکنون برای نظام به دست آمده مرهون مقاومت و اقتدار است و راه آینده نیز تداوم مقاومت و اقتدار است. مقاومت و اقتدار عامل پیروزی­‌ها و پیشرفت‌های گذشته و ان‌شاء‌الله رمز پیروزی­‌ها و پیشرفت­‌های آینده جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
  تهیه و تنظیم: کامران پورعباس