اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۰۲۸۴ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲

  همدان| یادواره 46 شهید فصل زمستان شهر مریانج برگزار شد

  یادواره شهدای فصل زمستان شهر شهیدپرور مریانج به یاد 46 شهید این خطه انقلابی و ولایت‌مدار به ویژه سردار علی‌اکبر یارمحمدی بنیان‌گذار مبارزات انقلابی در استان همدان برگزار شد.
  - اخبار استانها -

  به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، یادواره شهدای فصل زمستان شهر مریانج با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای مبارزات انقلابی و به یاد و نام 46 شهید فصل زمستان مریانج برگزار شد.

  در این آئین معنوی یاد و خاطره شهیدان سید علی اصغر بلوری، کاظم قصابانی، مهدی کریم‌پور، رضا غلامی، محمد قادری، رمضان عنایتی، حبیب الله غلامحسینی، روشنعلی سلطانعلی، قدیر عابدیان، حمدالله رستمی، رضا صفری، حمیدرضا سلیمانی، مصطفی سلطانی، علی اکبر آرمند، سعید رجاخواه، مهدی رستمی، داود حیدری، فرهاد پوراکبری، محسن افروزی، حسین مظاهری، نصرت الله چایانی، اسدالله رستمی، تقی اجاقی، محمود اجاقی، اسماعیل جعفری، حاجعلی مظاهری، باقر یارمحمدی، میرزاآقا مریانجی، حسن نوریان منش، مرتضی مریانجی، اشرفعلی مظاهری، مهدی مریانجی، غلام جوادی، نادر گلستانی، محمد گلستانی، رحیم ناینی، ذبیح الله ریانجی، شاه ویس مایخان، محمدمجاهد اکباتانی، حبیب کمالیان و قربانعلی کریمپور گرامی داشته شد.

  سردار شهید علی اکبر یارمحمدی فرمانده گروه‌های مبارزاتی دوران انقلاب اسلامی و یار صمیمی آیت‌الله شهید مدنی، برادران شهید مهدی، منصور و امیر عباسی و طلبه شهید قدرت الله نجفیان از غواصان کربلای 4 هم دیگر شهدای شهر شهیدپرور مریانج هستند که در فصل زمستان به شهادت رسیده‌اند.

  مداحی و شعرخوانی در رثای مادر سادات و پیوند فاطمیه با چهل سالگی انقلاب از دیگر بخش های مراسم بود و کلیپی زیبا و قابل تأمل در مورد گذر تاریخی انقلاب در طول 40 سال گذشته هم موجب بصیرت افزایی مردم شد.

  یادواره 18 شهید روستای طاسران برگزار شد سردار آبنوش: جای خالی "شهید همدانی‌ها" و سردار "سلیمانی‌‌ها" در اقتصاد ایران احساس می‌شودروایت تسنیم از ‌‌لحظه‌هایی زیبا در یادواره گردان 154 حضرت علی‌اکبر(ع)

  سردار آبنوش بزرگ معاون مقاومت مردمی سازمان بسیج، سردار سرافراز انقلاب، یادگار هشت سال دفاع مقدس، دوست و همرزم شهید همدانی هم در شهر انقلابیان همیشه تاریخ، «مریانج» به سخنرانی پرداخت و از خاطرات جنگ و دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت.

  فرزند دیار عالم پرور و شهیدپرور مریانج از ناکامی دشمنان در مبارزه با انقلاب 40 ساله و روی آوردن به جنگ اقتصادی و روانی هم گفته و از اینکه برای گذر از این مرحله باید مدیران جهادگر از جنس شهید همدانی و قاسم سلیمانی باید سکان اقتصاد کشور را در دست گیرند تا اوضاع روبه‌راه شود.

  به گزارش راه شلمچه به نقل از تسنیم مردم شهر مریانج در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نزدیک به 200 شهید به ویژه 8 سردار شهید به نام‌های حبیب‌الله مظاهری، علیرضا حاجی‌بابایی، هادی فضلی، اکبر یارمحمدی، اسماعیل شکری‌موحد، عباس فرجی، علیرضا دهقانی و حمیدرضا یکن‌آبادی را تقدیم انقلاب کرده‌ و از نظر تعداد شهدا به نسبت جمعیت مقام سوم را در کشور دارند.

  یادواره‌های شهدا نزدیک به 30 سال است که به صورت مداوم و فصلی در این شهر برگزار شده و این بار هم یادواره شهدای فصل زمستان فضای شهر را ملکوتی کرد.

  از شهدای شاخص این یادواره می‌توان به سردار شهید شیخ اکبر یارمحمدی از پیشکسوتان مبارزات انقلابی در استان و از فرماندهان دفاع مقدس اشاره کرد. این سردار بزرگ یار دیرین آیت‌ا... شهید مدنی بوده و گروه «ضربت» به عنوان نخستین نیروی مردمی مسلح کشور در مبارزات انقلابی به فرماندهی شهید یارمحمدی فعالیت می‌کرد.

  این گروه پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم به فعالیت خود ادامه داده و علاوه بر دستگیری ضد انقلاب و خائنان، کار فرهنگی نیز انجام می‌داد و نخستین کمیته انقلاب اسلامی کشور نیز به فرماندهی شهید یارمحمدی در مریانج و به محض ابلاغ فرمان امام راحل(ره) تشکیل شد.

  شیخ اکبر یارمحمدی در سرکوبی غائله کردستان و مقابله با کومله، نقش اساسی داشته و از پایه‌گذاری گردان‌های جندا... در منطقه کردستان به شمار می‌رود که سرانجام پس از سال‌ها مجاهدت 22 آبان 59 در درگیری مسلحانه با ضد انقلاب به شهادت رسید.

  شهر مریانج که از قطب‌های مذهبی غرب کشور به شمار می‌رود از نظر دیانت و ولایت‌مداری شهرت ویژه‌ای دارد به طوری که مسجد جامع این شهر کانون فعالیت‌های انقلابی بوده و افرادی چون مرحوم "شیخ رضا مظاهری" هم در فعالیت‌های انقلابی چون موضع‌گیری بر ضد لایحه کاپیتولاسیون نقش مهمی داشته است.

  زمانی که حاج آقا مصطفی خمینی در سال 56 به شهادت رسید با وجود خفقان حاکم بر جامعه، تعدادی از افراد متدین و غیور این شهر اقدام به برپایی مجلس چهلم برای ایشان کردند به طوری که خبر برگزاری مراسم در سه شهر قم، تبریز و مریانج در روزنامه سراسری منتشرشده و ساواک هم بانیان این مراسم چون شهید "اکبر یارمحمدی"، "اسدا... رستمی" و "محمد قادری مظاهر" که همگی در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیده‌اند را زندانی و شکنجه کرد.

  عکس از حمید صمیمی