اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۰۴۸۶ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵

  مردم آذربایجان شرقی 29 بهمن با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند+فیلم

  نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی از دیدار مردم آذربایجان با مقام معظم رهبری در 29 بهمن ماه خبر داد.
  - اخبار استانها -

  به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرگزاری تسنیم از تبریز، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم در حاشیه جلسه شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی از دیدار مردم آذربایجان با مقام معظم رهبری در 29 بهمن ماه خبر داد.

  وی با بیان اینکه امسال هم طبق سنوات گذشته به مناسب قیام مردم تبریز در 29 بهمن 1356 دیدار مردم آذربایجان با رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز 29 بهمن امسال برگزار خواهد شد، گفت: مردم آذربایجان برای تجدید میثاق با آرمان‌های امام و انقلاب و تجدید بیعت با مقام عظمای ولایت به دیدار امام خامنه‌ای خواهند رفت.

  به گزارش راه شلمچه به نقل از تسنیم، 29 بهمن سال 1356 دومین حرکت گسترده اسلامی و مردمی است که متعاقب قیام خونین 19 دی مردم قم در شهر قهرمان‌پرور تبریز صورت گرفت، این حرکت راه امت اسلامی را به راه خونینی که در پیش روی داشت پیوند داد و لحظاتی را به دنبال آورد که از آن خورشید حیات‌آفرین انقلاب اسلامی آغاز به درخشش کرد.

  مردم آذربایجان شرقی 29 بهمن با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند

  تبریز| شعری که مردم آذربایجان در دیدار با مقام معظم رهبری همخوانی کردندمردم آذربایجان به دیدار مقام معظم رهبری می‌روند

  مقام معظم رهبری هر ساله به دلیل اهمیت زنده نگه داشتن این حرکت تاریخی بیش از 10 سال است همزمان با این رویداد تاریخی با مردم آذربایجان دیدار می‌کنند که مهمترین محورهای بیانات رهبر معظم انقلاب در سالیان گذشته درباره قیام مردم تبریز بدین شرح است:

  - وصف صفات عالیه مردم خطه آذربایجان به­ ویژه شهر تبریز با خصلت‌هایی همچون: پیشرو و پیشگام، صف‌شکن، موقع شناسی و اقدام به هنگام، دارا بودن ایمان عمیق دینی و مذهبی و غیرت ایمانی، داشتن قدرت اقدام و درک درست حوادث، عزم راسخ، شجاعت، دلیری، بصیرت، همت، استقامت، عزم راسخ، شناختن زمان و انجام کار متناسب با موقعیت، لنگر آرامش کشور (1391/11/28)، (1392/11/28) و (1393/11/29)

  تحلیل ابعاد مختلف قیام در سخنان رهبر انقلاب

  *درس‌ها و عبرت‌هاى حادثه 29 بهمن همچنان زنده است

  -اجتماع امروز ما و دیدار ما با شما عزیزان تبریزى و دیگر شهرهاى آذربایجان، به‌مناسبت بیست‌ونهم بهمن است. بیست‌ونهم بهمن یک اسم فقط نیست، یک روز از قبیل روزهاى دیگر نیست؛ یک حادثه نیست. بیست‌ونهم بهمن یعنى آن واقعه و حادثه‌اى که در سال 56، در یک چنین روزى - یعنى در روز بیست‌ونهم بهمن - پدید آمد [که] یک حادثه بود با چندین معنا. جوان‌هایی که در مجلس تشریف دارید - عزیزان من، فرزندان من - بیست‌ونهم بهمن را خیلى از شما ندیدید، [امّا] درس بیست‌ونهم بهمن همچنان زنده است، عبرت‌های بیست‌ونهم بهمن همچنان زنده است. 28/ 11/ 1392

  * چند معنا در قیام تاریخی 29 بهمن مردم تبریز، وجود دارد:

  اولین نکته قیام 29 بهمن، «نمایش ویژگی‌ها و خصلت‌های برجسته مردم تبریز و آذربایجان» بود

  - چند معنا در این حادثه‌ى بزرگ وجود داشت: اوّل، نشان دادن و منعکس کردن ویژگى‌هاى اخلاقى و خصلتىِ مردم تبریز و مردم آذربایجان؛ این خیلى مهم است. ما باید خودمان را با خصلت‌هایمان، با خصوصیّات اخلاقی­مان بشناسیم. دیگران مى‌نشینند اخلاقیّات ایرانى‌ها را همراه با تحریف، همراه با کوته‌بینى براى ما می‌نویسند! ما خودمان را باید در آیینه‌ى این حوادث، درست بشناسیم.

  * در این حادثه مردم تبریز خصلت‌هایی از جمله ایمان عمیق دینى، غیرت دینى، شجاعت، موقع شناسی و درک درست حوادث از خود نشان دادند.

  - در این حادثه‌ بیست‌ونهم بهمن، مردم تبریز این خصلت‌ها را از خودشان نشان دادند: اوّلاً ایمان عمیق دینى؛ ثانیاً غیرت دینى؛ ثالثاً شجاعت؛ پس از اینها، مسئله‌ى موقع‌شناسى، و درک درست حوادث؛ این‌ها خیلى مهم است براى یک مجموعه‌اى، براى یک جمعیّتى که باایمان باشند، شجاع باشند، قدرت اقدام داشته باشند و وقت اقدام را [هم] بدانند.

  - زودتر و دیرتر از زمان مناسب، اقدام، اثربخش نیست. تبریزى‌ها درست در وقت خود، بیست‌ونهم بهمن را پدید آوردند و خلق کردند؛ این خصوصیّات، خیلى مهم است. تبریز و آذربایجان این خصوصیّات را قبل از بیست‌ونهم بهمن هم داشت و تا امروز هم دارد - حوادث بعدى هم این را نشان داده است - این‌ها را باید حفظ کرد. ایمان اسلامى، غیرت ایمانى، شجاعت، اهل اقدام بودن، پیشرو بودن، صف‌شکن بودن، کارهاى برجسته و نوآورى در راه اهداف والا انجام دادن، زمان را شناختن، موقعیّت را شناختن، و کار متناسب با موقعیّت را انجام دادن، یکى از برکات و آثار بیست‌ونهم بهمن بود که خصلت‌های برجسته‌ى مردم تبریز و آذربایجان را در آیینه‌ى تاریخ مجسّم کرد.

  نکته دوم بیست و نهم بهمن پیوستگی با برکت بخش‌های مختلف کشور به یکدیگر است.

  - نکته‌ى دوّمى که در بیست‌ونهم بهمن هست، نشان دادن این حقیقت است که پیوستگى بخش‌های مختلف کشور به یکدیگر، چقدر بابرکت است. قم کجا، تبریز کجا؟ حادثه‌اى در قم اتّفاق افتاده است؛ خب، آن کسانى که این حادثه را به‌وجود آوردند، خواستند نگذارند این حادثه زنده بماند، باید فراموش بشود؛ ناگهان از یک نقطه‌ى دوردست از قم، یعنى از تبریز، مردم به‌پا می‌خیزند و آن حادثه‌ى قم را زنده نگه می‌دارند.

  - این‌جور نبود که چهلم [حادثه‌ نوزدهم دى] را خود مردم قم بگیرند، تبریز گرفت. دستگاه جبّار و طاغوت، متوحّش شد، عکس‌العمل ناشیانه‌اى در مقابل مردم تبریز انجام داد، عدّه‌اى شهید شدند. تبلیغاتى که آن روز کردند، تبلیغات بسیار ناشیانه و غلطى بود؛ خواستند ماست‌مالى کنند.

  - قضیّه گذشت، چهلم مردم تبریز را مردم یزد به‌پاداشتند. ببینید، این پیوستگىِ بخش‌های مختلف کشور [است]؛ بعد این تسلسل راه افتاد. مبتکر شماها بودید در اقامه‌ى اربعین‌هاى شهیدان انقلاب، بعد این جریان به راه افتاد؛ یزد و شیراز و بوشهر و بقیّه‌ى نقاط کشور. این هم نکته و مسئله‌ى دوّم از مسائل بیست‌ونهم بهمن.

  نکته سوم؛ باورپذیر نبودن تبدیل حرکت مردم قم و تبریز به یک انقلاب عظیم

  - نکته‌ سوّم این است که اگر آن روز به مردم قم در نوزدهم دى یا به مردم تبریز در بیست‌ونهم بهمن می‌گفتند که این حرکت شما به یک انقلاب عظیمى منتهى می‌شود، کسى باور نمی‌کرد؛ امّا شد.

  - این نشان‌دهنده‌ این است که اگر ملّتى همّت کند، پا در صحنه بگذارد، عقب‌نشینى نکند، کوه‌ها را می‌تواند جابه‌جا کند، معجزاتى می‌تواند به‌وجود بیاورد، و این معجزه به وقوع پیوست. عزیزان من، جوان‌ها! فکر کنید، مطالعه کنید بر روى حادثه‌ى پدید آمدن انقلاب.

  - شبیه‌ترین حادثه به معجزات انبیا، این حادثه‌ پیروزى انقلاب بود. مگر در مخیّله‌ کسى می‌گنجید ملّتِ یک کشور تحت سلطه‌ آمریکا، اسیرِ فرهنگ غربى، اقتصادِ بکلّى در مشت دشمنان قدرتمند بین‌المللى، از لحاظ نظامى ضعیف، از لحاظ حیثیّت بین‌المللى منزوى، بلند شوند علیه همه‌ نمادهاى قدرتِ پوشالىِ مادّى، و پرچم اسلام را بلند کنند در دنیاى مادّی گرى، در مقابل شرق و غرب - آمریکا و شوروى در صد مسئله با هم اختلاف داشتند، امّا در یک مسئله با هم اتّفاق داشتند، و آن یک مسئله عبارت بود از زدن انقلاب اسلامى - بایستد، پیروز بشود، موفّق بشود، آن‌ها را به عقب‌نشینى وادار کند! چه کسى باور می‌کرد؟ امّا شد و این درس است.