اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۲۰۶۱ انتشار : ۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۵

  ویژه‌نامه نوروزی-2| نگاهی به 20 نکته مهم از بیانات رهبری در سال 97

  رهبر معظم انقلاب در سال 97 به مناسبت‌های مختلف نزدیک به 55 سخنرانی عمومی و خصوصی برای مسئولان کشوری و لشکری و اقشار مختلف مردم داشتند. در این گزارش نگاهی به مهمترین نکات سخنرانی‌های رهبر انقلاب در سالی که گذشت می‌اندازیم.
  - اخبار سیاسی -

  به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، رهبر معظم انقلاب در سال 97 به مناسبت‌های مختلف  نزدیک به 55 سخنرانی عمومی و خصوصی برای  مسئولان کشوری و لشکری و اقشار مختلف مردم داشتند. در این گزارش نگاهی به مهمترین نکات سخنرانی‌های رهبر انقلاب در سالی که گذشت می‌اندازیم.

  امام خامنه‌ای در دیدار هیئت دولت: اقتصاد کشور را به بسته‌ اروپایی موکول نکنیدامام خامنه‌ای در دیدار بشار اسد: حمایت از سوریه را حمایت از مقاومت می‌دانیم و به آن افتخار می‌کنیم10 نکته از بیانیه «گام دوم» امام خامنه‌ای؛ از چشم امید به جوانان تا امید به آینده

   

   

  ** هیچ مشکل غیر قابل حلی در کشور نداریم

  1.رهبر انقلاب در سخنرانی ابتدای سال 97 در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی کارنامه چهل‌ساله جمهوری اسلامی در زمینه تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی همچون استقلال، آزادی، مردم‌سالاری، اعتماد به نفس ملی، تحقق احکام دین و عدالت را قابل قبول دانستند و تاکید کردند: در کشور هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد و کلید حل مشکلات نیز در دست مسئولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان.

  **تکیه به بیرون مرزها غلط اندر غلط است

  2. رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از کارگران سراسر کشور، با بیان اینکه  کارگر ایرانی یکی از بهترین کارگرهای دنیا است، فرمودند، در حوزه مسائل اقتصادی  تکیه به بیرون از مرزها غلط اندر غلط است.

   

  **هشدار نسبت به بدعهدی اروپایی‌ها 

  3.رهبر انقلاب در سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان که پس از خروج آمریکا از برجام انجام شد، ضمن هشدار درباره ادامه برجام با سه کشور اروپایی فرانسه انگلیس و آلمان، فرمودند که به این سه کشور اعتماد ندارند و خطاب به مسئولان دولتی خاطرنشان کردند که اگر می‌خواهند با این سه کشور قراردادی بگذارند، ابتدا از آنها تضمین عملی و واقعی به دست آورند. و الا  اروپایی‌ها هم در نهایت همان کاری را می‌کنند که آمریکا در برجام انجام داد.

  **سندانحرافی2030 ؛ سپردن مهمترین مسئله کشور به بیگانه 

  4. فرمانده کل قوا در جریان دیدار با دانشجویان و کارکنان دانشگاه فرهنگیان درباره سند 2030 گفتند: سال گذشته بنده رسما علنا قاطعا منع کردم از اینکه سند انحرافی 2030 انجام بگیرد.مسئولین آموزش و پرورش استقبال کردند از این موضوع، ولی بنده شنیده‌ام در بخش‌های مختلفی اجزای این سند در حال تحقق است. این معنایش این است که اختیار مهمترین مسئله کشور در دست دیگران باشد.

  **تحمیل شکل معیوب از برجام خواسته دولت‌های خارجی است

  5. رهبر انقلاب در مراسم بیست‌ و هشتمین سالگرد رحلت امام خمینی با اشاره به تلاش دولت‌های غربی برای تحمیل شکل معیوبی از برجام به ایران، خاطرنشان کردند: یه عده‌ای در داخل تبلیغ می‌کنند که اگر این نشود جنگ خواهد شد، نه آقا! این تبلیغ به نفع دشمن است. ایشان همچنین فرمان فراهم کردن مقدمات آغاز فعالیت‌های هسته‌ای را به سازمان انرژی اتمی صادر کردند.

  **تبدیل مطالبات مردمی به آشوب؛ نقشه قطعی دشمن 

  6.امام خامنه‌ای در بخشی از سخنرانی به مناسبت سالروز رحلت حضرت امام (ره) درباره نقشه دشمنان برای ایجاد ناامنی در کشور گفتند: ممکن است دریک شهری، یک عده‌ای مطالبه‌ای داشته باشند جمع بشوند، دشمن عوامل نفوذی خود را وارد این اجتماعات می‌کنند تا اجتماعات آرام مردم را تبدیل کنند به حرکت به حرکت ضدامنیتی و آشوب‌گرانه تا به این وسیله نظام را بدنام کنند.

  **دشمن می‌داند اگر یکی بزند ده تا می‌خورد

  7. فرمانده کل قوا در مراسم سالروز رحلت امام خمینی درباره توان موشکی ایران با تاکید بر اینکه امروز جوانان ما توانسته‌اند به قدرت موشکی اول منطقه تبدیل شوند، گفتند: دشمن میداند اگر یکی بزند ده تا می‌خورد پس موشک مایه امنیت و نقطه قوت است.

  **معاهدات بین‌المللیِ خلاف مصالح کشور نباید پذیرفته شود

  8. امام خامنه‌ای در دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی درباره برخی لوایح برای پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی تاکید کردند: موارد پیشنهادی برای تصویب به عنوان قانون، نباید خلاف مصالح کشور باشد. لزومی ندارد که به این معاهدات بین‌المللی که قدرت‌های بزرگ بر اساس منافع خود آماده می‌کنند، در شرایطی ما نمی‌دانیم به کجا ختم می‌شود و حتی می‌دانیم که مشکلاتی دارد، به خاطر آن جهات مثبت قبول کنیم.

  **بلای اشرافی‌گری بلای بزرگی است

  9.رهبر انقلاب در جریان دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ایشان با تاکید بر اینکه  بلای اشرافیگری، بلای بزرگی است، فرمودند:  برای بنده تصویر یک ساختمانی را که با پول بیت‌المال در یک نقطه‌ای ساخته شده است آوردند، من حیرت کردم واقعاً که چطور جرئت شده است، چطور دست و دل کسی به او اجازه داده است که پول بیت‌المال را صرف یک‌چنین چیزی بکند. مسئله‌ی اشرافیگری اگر چنانچه رایج شد، جزو سبک زندگی ما شد، آثار و تبعات آن و ریزشهایی که به وجود می‌آید، دیگر انتهائی ندارد.

  **قضات صادق و خائن معرفی شوند

  10. امام خامنه‌ای به مناسبت هفته قوه قضاییه در دیدار رئیس و مسئولان دستگاه قضایی خطاب به حاضران جلسه گفتند: هم  قاضی‌های کوشا و صادق و قانع را معرفی کنید تا تشویق شوند و هم در نقطه مقابلش قاضی‌‌ای که در مقام قضا خیانت کرده باید معرفی شود. البته بنده نمی‌گویم هر کسی که تخلفی کرد فورا تشهیرش کنید.

  **هزینه تسلیم شدن بیشتر از هزینه ایستادگی است

  11.فرمانده کل قوا در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین (ع) درباره لزوم مقاومت در برابر زورگویی‌های کشورهای سلطه‌گر گفتند:  برخی‌ها می‌گویند تسلیم بشویم تا دشمن علیه ما موذیگری نکند؛ اینها نمی‌دانند که هزینه‌ تسلیم شدن بمراتب بیشتر از هزینه‌ مقاومت کردن و ایستادگی کردن است. بله، ایستادگی کردن ممکن است هزینه‌ای داشته باشد، امّا دستاوردهای بسیار بزرگی دارد که صدها برابرِ آن هزینه برای ملّتها ارزش دارد؛ امّا تسلیم شدن در مقابل دشمن عنود و لجوج و خبیث، جز لگدمال شدن، جز ذلیل شدن، جز بی‌هویّت شدن هیچ اثری ندارد.

  **جنگ نمی‌شود چون آمریکا می‌داند صددرصد ضرر می‌کند

  12. رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از اقشار مختلف مردم با تاکید بر اینکه جنگی میان ایران و آمریکا به وقوع نخواهد پیوست، فرمودند:  ما هیچگاه شروع‌کننده جنگی نخواهیم بود. اما اگر از طرف آمریکایی جنگی  شروع شود، ما با قدرت وارد می‌شویم. البته آمریکایی‌ها هم می‌دانند که اگر جنگی را اینجا شروع کنند، صددرصد به ضررشان تمام خواهد شد.

  **دولت نباید معطل اروپا بماند

  13. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار شهریور ماه رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت بار دیگر بر لزوم بدبینی به اروپایی‌ها در قضیه برجام تاکید کردند و گفتند: با کشورهای اروپایی بایستی ادامه‌ ارتباط باشد امّا از اروپا قطع امید بکنید. اروپا جایی نیست که ما بتوانیم برای مسئله‌ی برجام و مسائل اقتصادی و مانند اینها به آنها امید ببندیم. این قطع امید به معنای قطع رابطه نیست، یعنی نگاه شک‌آلود داشته باشید به وعده‌های آنها.

  ** آرزوی سرنگونی جمهوری اسلامی برای آمریکا: شتر در خواب بیند پنبه‌دانه

  14. امام خامنه‌ای در همایش ده‌ها هزار نفری بسیجیان در ورزشگاه آزادی با  بیان اینکه در این چهل سالی که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد، رؤسای جمهور آمریکا مدام برای سرنگونی جمهوری اسلامی زمان و محدوده مشخص می‌کردند، خاطرنشان کردند:  اخیراً شنیدم که رئیس‌جمهور آمریکا مانند رؤسای جمهور قبلی آمریکا به بعضی از سران اروپایی گفته که شما دو سه ماه صبر کنید، بعد از دو سه ماه کلکِ جمهوری اسلامی کنده خواهد شد. امروز نهال باریک چهل سال پیش تبدیل شده به این درختِ تناور؛ حالا این بیچاره دل‌خوشی می‌دهد به خودش و به همکارانِ اروپایی‌اش که دو سه ماه صبر کنید؛ بنده به یاد این شعر عامیانه افتادم که:
  شتر در خواب بیند پنبه‌دانه
  گهی لف‌لف خورد گَه دانه‌دانه

  **ترامپ تتمه ‌آبروی لیبرال‌ دموکراسی را برده است

  15. امام خامنه‌ای در جریان دیدار جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت سالروز سیزدهم آبان درباره رفتارها و تصمیمات عجیب  ترامپ خاطرنشان کردند: لیبرال دموکراسی‌ای که امروز غرب رایج است، خود آنها را بیچاره کرده، حالا این آقا هم که آمده، این رئیس جمهور فعلی عجیب و غریب آمریکا که دیگر چوب حراج زده به همه اینها و در واقع تتمه آبروی آمریکا و لیبرال دموکراسی را هم برده است.

  ** رژیم سعودی؛ "اشدّاء علی المؤمنین"

  16. فرمان کل قوا در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا با اشاره به جنایات رژیم سعودی در یمن فرمودند:‌ چطور می‌شود یک دولتی که بر یک کشور اسلامی حکومت می‌کند، بشود عامل دست دشمنان اسلام، عامل دست آمریکا؟ خادم حرمین شریفین باید «اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّار» باشد؛ اینها «اشدّاء علی المؤمنین» هستند، «اشدّاء علی الیمن» هستند.

  **احتمال توطئه‌ دشمنان برای سال 98

  17. امام خامنه‌ای در دیدار آذر ماه جمعی از خانواده‌های شهدا با اشاره به توطئه‌های احتمالی دشمنان انقلاب برای سال 98 گفتند: به ملّت عزیزمان عرض می‌کنم که بیداری خود را حفظ کنید؛ اینکه دشمنان ما گفتند در سال 97 ما چنین می‌کنیم، چنان می‌کنیم و نقشه‌هایی را برای جمهوری اسلامی ابراز کردند -یعنی در واقع نقشه‌شان لو رفت- این ممکن است فریب باشد؛ ممکن است جنجال را برای سال 97 بکنند، نقشه را برای سال 98 بکشند.

  **مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر ترامپ و پمپئو

  18. رهبر انقلاب به‌مناسبت سالروز بیعت تاریخی همافران ارتش با  امام خمینی (ره) در دیدار جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش، با اشاره به مخاطب شعار مرگ بر آمریکا خاطرنشان کردند: مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو! مرگ بر اینها یعنی مرگ بر سردمداران؛ ما به مردم آمریکا کاری نداریم؛ مرگ بر آمریکا یعنی گروهی که آمریکا را اداره می‌کند. تا وقتی که دولت آمریکا و رژیم آمریکا همین شرارت، همین دخالت، همین خباثت، همین رذالت را در اعمال خودش دارد، این مرگ بر آمریکا از دهان ملّت ایران نخواهد افتاد.

  **شکست کنفرانس ورشو نشانه ضعف دشمن است

  19. آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از مردم استان آذربایجان شرقی با اشاره به شکست کنفرانس ضد ایرانی ورشو گفتند: کنفرانس ورشو آبروی سران برخی کشورهای خلیج فارس که با رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه اسلام و مسلمین و جمهوری اسلامی همپیمان شدند را بر خاک ریخت. 

  **القای تصویر نادرست از حضور ایران در منطقه کمک به دشمن است

  20. رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه "شناخت واقعیت میدان" و یا "نشناختن واقعیت" یکی از دوگانه‌های اساسی در مواجهه با چالش‌ها و حوادث است، گفتند: "کسانی که درباره حضور جمهوری اسلامی ایران درمنطقه مطالب و سخنان نادرست و نابجایی را مطرح می‌کنند، در واقع در حال کمک به نقشه دشمن هستند... اگر ما از موقعیت و جایگاه خود در منطقه و از این واقعیت که دشمن درمنطقه ازما حساب می‌برد، مطلع نباشیم، یک جور عمل خواهیم کرداما اگر نسبت به این واقعیت آگاهی داشته باشیم، جور دیگری عمل خواهد شد.