اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۴۳۰۷ انتشار : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۴۴
  در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد؛

  داروخانه ها مجاز به عرضه داروی متادون نیستند/ عوارض داروی ترک تریاکی که کودکان را به کام مرگ می کشاند

  یسنا به من رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی داروها و سموم، دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت، سازمان غذا و دارو  درباره اعتیاد به متادون و عوارض مصرف بیش از حد آن اظهار کرد: اعتیاد به مواد مخدر به عنوان یک بلای خانمان سوز، علاوه بر مشکلاتی که برای فرد معتاد و جامعه ایجاد می نماید، نخستین اثرات منفی خود را بر خانواده فرد معتاد برجا می گذارد.

  وی به مسمومیت کشنده متادون در کودکان اشاره کرد و  ادامه داد: در بحث درمان نگهدارنده اعتیاد با مشتقات اپیوئیدها و داروهای مشابه، متاسفانه شاهد آن هستیم که به دلیل سهل انگاری مصرف کنندگان دارو و عدم رعایت نکات ایمنی، خانوادها، کودکان و بستگان فردی که تحت درمان قرار دارد، به صورت ناخواسته در معرض مسمومیت کشنده با داروی ترک اعتیاد و از میان آنها متادون، قرار می گیرند.

  رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو بیان کرد: ما حتی گزارشاتی از مسمومیت با متادون و مرگ در کودکانی که بستگانشان تحت درمان با متادون بوده اند موجود داریم که جای تاسف بسیار دارد. چرا که این کودکان بی دلیل، قربانی کنجکاوی ذاتی خود و سهل انگاری خانواده گرفتار مسمومیتی ناخواسته و کشنده می شوند که به راحتی قابل پیشگیری است.

   به منش با بیان اینکه متادون براي كنترل درد شديد و درمان كمكي قطع وابستگي به اپيوئيد‌ها و مشتقات تریاک به كار مي‌رود و متادون دارویی است که باید با نظارت پزشک و به عنوان مثال در مراکز مشاوره و ترک اعتیاد به مواد مخدر تجویز شود.

  به منش درباره موضوع عرضه متادون در داروخانه ها و عرضه غیر مجاز آن به معتادان در برخی مراکز اظهار کرد: نکته بسیار مهم آن است که داروخانه ها که به عنوان تنها مرکز عرضه دارو مطرح هستند، مجاز به توزیع این دارو نیستند و متاسفانه برخی از افراد سودجو ممکن است اقدام به توزیع قرص یا شربت متادون کنند که در صورت مشاهده چنین مواردی باید مراتب به شماره 190 گزارش و موضوع از طریق بازرسین دانشگاه های علوم پزشکی کشور پیگیری شود و با فرد خاطی برخورد مناسب صورت خواهد گرفت.

  رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو  با اشاره به عوارض جانبی مصرف متادون در معتادان تحت درمان ترک اعتیاد اظهار کرد: عوارض جانبی این دارو در مصرف کنندگان به صورت تهوع و استفراغ، يبوست، خواب‌آلودگي، كمي فشار خون و تضعيف تنفس با مصرف مقادير زياد، اشكال در ادرار كردن، اسپاسم صفرا يا مثانه، خشكي دهان، تعريق، سردرد، گرگرفتگي صورت، ‌سرگيجه، كاهش ضربان قلب، تپش قلب، افت فشار خون وضعیتي، افزایش فشار خون ریوی، كاهش دماي بدن، توهم، حالت خماري، تغيير خلق خو، وابستگي، اختلال در تفكر، تنگي مردمك چشم، بثورات جلدي، كهير و خارش ظاهر می شود.

  به منش ادامه داد: همچنین متادون با بسیاری از داروهای موثر بر سیستم مغز و اعصاب تداخل دارد و مصرف همزمان آن با این داروها باعث تضعيف CNS و ايجاد ضعف تنفسي و كاهش فشار خون می شود.

  برچسب ها :مرگ جوان