اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۴۳۲۷ انتشار : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۰

  هدیه هنرمند خوشنویسی کتابت قرآن کریم به راه شلمچه +عکس

  استاد صادقیا صاحب آتار با ارزش دو درب طلای حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع) در بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم هدیه ارزشمندی را به پایگاه خبری راه شلمچه دادند.

  به گزارش راه شلمچه، استاد عبدالکاظم صادقیا هنرمند خوشنویسی ایران است که تاکنون چهار جلد قرآن کریم با خط نسخ ایشان نوشته شد. وی متولد 1331 در نجف اشرف و از نوه دختری مرحوم شیخ احمد نجفی زنجانی که یکی از آخرین بازماندگان خط نسخ و ثلث ایران است و در چند دهه اکثر کارهای خطی مساجد و کتابت‌ها و به خصوص کتاب‌های حوزوی در نجف اشرف و ایران کار ایشان بوده است. مرحوم میرزا احمد نجفی زنجانی صاحب کتابت گرانترین قرآن کریم در ایران است و این قرآن طلایی در سال 1356 توسط موسسه امیرکبیر انتشار یافت.

  با استاد صادقیا در بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه بین‌الملی قرآن کریم در غرفه دارالکتابه مرکز نشر قرآن جمهوری اسلامی به گفت‌و‌گو نشستیم که با اخلاق و بسیار صمیمی بودند ما پذیرفتند و ساعتی را در یازدهمین رور ماه مبارک رمضان با این هنرمند گذراندیم.

  وی در حال حاضر پنجمین قرآن کریم را در دست تحریر دارد که 5 جزء آن مانده تا پایان گیرد.

  استاد در دانشگاه الازهر مصر در رشته زبان ادبیات عربی تحصیل کرد و پدر ایشان مقیم نجف و کار صحافی کتاب مشغول بودند. 

  صادقیا علاقه‌ای زیادی به کتابت قرآن داشتند و این علاقمندی را به دلیل تبحری که به زبان عربی داشتند باعث شد تا جذب خطاطی شوند.

  از آثار مهم و  با ارزش ایشان می‌توان به نوشتن دو درب طلای حرم حضرت ابوالفضل در کربلا نام برد که با شعرهای ام البنین(س) و با خط زیبای او نوشته شده‌است.

  وی هنر خوشنویسی را اینگونه شرح می‌دهد: همه عاشق خط خوش هستند و خط، هنر مقدسی است. وقتی خط می نویسید یا از شعر است یا حدیث و یا قرآن. اصولا خط را با مطلب خوب می‌نویسید و یکی از عوامل رشد این هنر، قرآن بوده‌است که سبب رشد خط و خونویسی شد.

  استاد صادقیا بیشتر تمرکز خود را در این سال‌ها به کتابت قرآن کرد و به همه خط‌ها تبحر دارد و ریشه همه آن‌ها را نسخ می‌داند و می‌گوید: خط نستعلیق هم از نسخ گرفته شد سابقا و در صدر اسلام قرآن به خط کوفی نوشته می‌شد و بعدها تغیر یافت و به خط حجازی نوشته می‌شد.

  وی ادامه داد: قرآنی که پوتین به مقام معظم رهبری اهدا کردند خط حجازی که نزدیک به کوفی بود. در دوران تیموری بیشتر قرآن‌ها با خط ریحان نوشته می‌شد و خط ثلث هم می نوشتند اما از زمانی که خط نسخ آمد دیگر هیچ خطی به اندازه خط نسخ ماندگار نشد و خط دیگری جای آن را نتوانست بگیرد.

  این هنرمند خوشنویسی ایران علت فراگیری خط نسخ را به دلیل زیبایی و آسان و واضح بودن آن دانست و به همین منظور تمام کتاب‌ها و روزنامه‌ها با خط نسخ نوشته می‌شوند.

  استاد عبدالکاظم صادقیا هدیه ارشمندی به پایگاه خبری راه شلمچه دادند که راه شلمچه را با خط زیبای ثلث نوشتند و بزودی دست نوشته استاد لوگوی سایت خواهد شد.

   

  اخبار مرتبط :
   0
   ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۵

   دمش گرم

   پاسخ