اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۵۱۱۳ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۹
  رکورد پیچیده‌ترین جراحی قلب باز زده شد؛

  سنگین‌ترین جراحی قلب باز بر روی نوزاد١۴٠٠ گرمی +فیلم و تصاویر

  طی فرآینده‌ای پیچیده عمل جراحی قلب باز بر روی نوزادی به وزن یک کیلو و ۴۰۰ گرم انجام شد.

   

  به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، آتنا، نوزاد یک کیلو ۴۰۰ گرمی که عنوان کوچک‌ترین نوزادی را که عمل قلب باز روی آن انجام شده را به خود اختصاص داده است.

  آتنا در ۳۲ هفتگی متولد شده و به بیماری قلبی مادرزادی آلتریال سوییچ مبتلا بوده است و اگر ظرف یک ماه تحت عمل جراحی قرار نمی‌گرفت جان خود را از دست می‌داد، اما خوشبختانه عمل جراحی قلب باز با موفقیت در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران انجام شد و پس از ۴۵ روز آتنا سلامت به آغوش مادر خود باز خواهد گشت.

  جراحی قلب باز

  مازیار غلامپور فوق تخصص جراحی قلب و رئیس بخش جراحی بیماری‌های مادرزادی قلب و معاون درمان بیمارستان شهید رجایی که جراحی قلب آتنا را به عهده داشته است در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بیماری جا به جایی رگ یا آرتریال سوئیچ یکی از پیچیده‌ترین بیماری‌های مادرزادی در نوزادان و کودک است و در مواردی در چند روز اول باید نوزاد تحت عمل جراحی قرار گیرد.

  وی ادامه داد: عمل جراحی آرتریال سوییچ پیچیده‌ترین عمل جراحی قلب در کودکان است و چند ساعت قلب کودک از کار می‌افتد و خون از مسیر دستگاهی عبور می‌کند تا بت آن رگ‌ها و دریچه‌ها را جابه‌جا کرد.

  معاون درمان قلب بیمارستان شهید رجایی اظهار کرد: انجام این عمل جراحی پیچیده روی کودکی که ۱ کیلو و ۴۰۰ گرم وزن دارد و قلب او بسیار کوچک است دشواری‌های بسیاری دارد همچنین رگ گرفتن و بیهوشی کودک تحت عمل جراحی خود نیازمند مراقبت و تخصص بسیار بالایی است.

  وی افزود: سینه کودک تا یک روز پس از جراحی باز می‌ماند و روی سینه را با نایلونی می‌پوشانیم تا ورم بدن از بین برود و قلب در جای خود قرار بگیرد، خوشبختانه پس از یک روز قلب آتنا در سر جای خود قرار گرفت و سینه را بستیم و پس از جراحی موفقیت آمیز آتنا به مدت ۴۵ روز در بخش ICU بستری بود و تحت مراقبت‌های ویژه قرار داشت تا به سلامت دوران نقاهت را پشت سر بگذارد و بتواند بدون نیاز به کمک شیر بخورد.

  غلامپور تاکید کرد: انجام این عمل جراحی در ایران می‌تواند نشان دهنده توان بالای پزشکان کشور است و انجام عمل جراحی قلب بر روی نوزادی به وزن یک کیلو و ۴۰۰ گرم یک رکورد در کشور محسوب می‌شود چرا که پیش از این عمل قلب باز روی نوزادی به وزن یک کیلو و ۸۰۰ گرم انجام شده بود و این عمل جراحی یک رکورد به حساب می‌آید.

  برچسب ها :تصاویر روز