اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۵۶۵۶ انتشار : ۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۱
  معاون آموزشی نظام پزشکی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد؛

  حک نشان اهدای عضو بر روی کارت نظام پزشکی در آینده‌ای نزدیک/ ۲۷ هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند

  سلیمی گفت: در آینده‌ای نزدیک نشان اهدای عضو برروی کارت نظام پزشکی و دیگر کارت‌های عمومی حک می‌شود.

  تایید نشده/ جنیدی/علیرضا سلیمی معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: سازمان نظام پزشکی در نظر دارد که نشان اهدای عضو را بر روی کارت‌های نظام پزشکی و سایر کارت‌های عمومی کشور هک کند و در این راستا با مسئولین ذی‌ربط جلساتی متعدد برگزار کرده است.

  وی ادامه داد: امروزه در حدود ۲۷ هزار نفر در نوبت لیست انتظار برای دریافت عضو اهدایی هستند و برخی از بیماران به دلیل نرسیدن عضو فوت می‌کنند.

  سالانه هزار مرگ مغزی در کشور رخ می‌دهد

  معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: سالانه هزار مرگ مغزی در کشور رخ می‌دهد که به صورت میانگین هر فرد مرگ مغزی۲ و نیم عضو خود را اهدا می‌کنند، این آمار با توجه به لیست طولانی بیماران در انتظار عضو باید افزایش پیدا کند که این امر نیازمند فرهنگ سازی و آموزش مناسب است.

  سلیمی بیان کرد: فشار خون بالا باعث مرگ ۱۰ میلیون نفر در دنیا می‌شود و حدود ۱۵ میلیون نفر در ایران مبتلا به عارضه فشار خون بالا هستند که بسیار از افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند.

  وی گفت: سازمان نظام پزشکی تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا نشان اهدای عضو ویژه داوطلبان این کار خدا پسندانه را بر روی کارت‌های سازمان نظام پزشکی و حتی کارت‌های عمومی مانند کارت ملی قرار دهد، معتقدم که این نشان به نوعی باعث فرهنگ سازی در حوزه اهدای عضو می‌شود.

  سلیمی یادآوری کرد: برای افزایش تعدا اهدا کنندگان عضو باید فرهنگ سازی بهتری در کشور انجام شود تا خانواده های افراد متوفی خودشان اعضای فرد فوت شده را در کم ترین زمان ممکن  اهدا کنند زیرا مسئله زمان در اهدای عضو بسیار حیاتی و مهم است.

  برچسب ها :مرگ جوان