اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۶۱۶۹ انتشار : ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۳

  دیدارهای تأمل برانگیز ظریف با مقامات آمریکایی!

  ظریف به دفعات با مقامات آمریکایی دیدار و مذاکره کرده است. آقای ظریف! مذاکره با آمریکا سم است، کنگره و کاخ سفید، دو روی یک سکه هستند.

  به گزارش راه شلمچه، در روزهای گذشته، گاردین در گزارشی به ادعای پایگاه پولیتیکو مبنی بر مأموریت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «رند پال» سناتور ضد جنگ جمهوری‌خواه برای مذاکره با ظریف‌‌‌ اشاره کرده بود.
  ظریف در پاسخ به این گزارش با تایید این دیدار گفته بود: من با اعضای کنگره، در جایگاه شخصی خودشان به‌عنوان اعضای منتقد جامعه آمریکا و نماینده مردم آمریکا دیدار می‌کنم.
  این چندمین بار است که خبر دیدار و مذاکره وزیر امور خارجه با مقامات آمریکایی اعلام شده و ظریف نیز آن را تایید کرده است.

  دیروز «فاینستاین» امروز «پال»
  در خردادماه سال جاری، نشریه پولیتیکو در گزارشی نوشته بود: محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، طی سفر چند هفته قبل خود به آمریکا با دایان فاینستاین، سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا به صرف شام دیدار کرده است.
  این نشریه آمریکایی همچنین-26 اردیبهشت- نوشته بود فاینستاین در حال قدم زدن در ساختمان کنگره گوشی همراهش را رو به دیگران گرفته است و در صفحه گوشی‌اش صفحه اطلاعات یکی از مخاطبان خاص او توجه رسانه‌ها را جلب کرده است: محمدجواد ظریف!
  دفتر فاینستاین به نشریه پولیتیکو گفته بود که این نشست با مشورت وزارت خارجه برنامه‌ریزی شده است و دفتر [فاینستاین] پیش از این دیدار با وزارت خارجه در ارتباط بود تا به آنها خبر دهد که چنین دیداری قرار است اتفاق بیفتد.
  قطعا دیدارهای ظریف با مقامات آمریکایی، به همین دو مورد ختم نمی‌شود. این دیدارهای تأمل‌برانگیز از چند جنبه قابل بررسی است.

  کنگره و کاخ سفید،دو روی یک سکه
  آقای ظریف در اظهارنظری قابل تأمل گفته است: من با اعضای کنگره، در جایگاه شخصی خودشان به‌عنوان اعضای منتقد جامعه آمریکا و نماینده مردم آمریکا دیدار می‌کنم.
  وزیر امور خارجه، نمایندگان کنگره را اعضای منتقد جامعه آمریکا نامیده است. این در حالی است که کاخ سفید و کنگره دو روی یک سکه در اقدامات ضدایرانی آمریکا است.

  به این موارد توجه کنید:
  - تصويب «قانون موشک‌هاي بالستيک ايران و اجراي تحريم‌هاي بين‌المللي» در مجلس نمايندگان آمريکا با 423 راي موافق و 2 راي مخالف. (آبان 96)
  - تصويب تحريم S722 (مادر تحريم‌ها و يا همان سياه چاله تحريم) در مجلس نمايندگان آمريکا با ۴۱۹ راي موافق و ۳ راي مخالف (که هر ۳ نفر هم جمهوري‌خواه بودند). (مرداد 96)
  - تصويب تحريم S722 (مادر تحريم‌ها و يا همان سياه چاله تحريم) در سناي آمريکا با 98 راي موافق و 3 راي مخالف.
  - تصويب طرح تمديد 10 ساله قانون تحريم‌هاي ايران (قانون آيسا) در مجلس نمايندگان آمريکا با 419 راي موافق و يک راي مخالف.(آذر 95)
  - تصويب طرح تمديد 10 ساله قانون تحريم‌هاي ايران(قانون آيسا) در سناي آمريکا با 99 راي مثبت و بدون هيچ راي مخالف.
  مقايسه تعداد موافقين و مخالفين طرح‌هاي ضد ايراني در مجالس آمريکا نشان مي‌دهد که جمهوري‌خواهان و دموکرات‌ها و همچنین کاخ سفید و کنگره، در هر مسئله‌اي اختلاف داشته باشند، در دشمني با جمهوري اسلامي ايران هيچ اختلاف‌نظري با هم ندارند.

  شأن وزیر خارجه
  آقای ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است. شأن وزیر خارجه خیلی بالاتر از این است که با نمایندگان کنگره آمریکا پشت یک میز نشسته و مذاکره کند.
  آقای ظریف پیش از این نیز چندین بار با جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا دیدار کرده بود. این قبیل اقدامات اصلا در شأن وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیست.

  مذاکره سم است
  مذاکره با آمریکا سم است؛ چرا که اساس مذاکره براساس معامله است اما آمریکا همواره در پی امتیازگیری یک‌طرفه با تمرکز بر مولفه‌های قدرت طرف مقابل است.
  ظریف- بهمن 97- گفته بود:«توافق با آمریکا، به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد؛ حتی پیمان‌هایی که به تصویب کنگره رسیده‌اند». وی همچنین- تیر 97- در جلسه هیئت‌رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفته بود: «آمریکا از ابتدا با انقلاب، نظام و ملت ما دشمنی داشته، دارد و خواهد داشت و این ربطی به جمهوری‌خواه و دموکرات هم ندارد، بلکه روش‌های آنها متفاوت است».
  اما با این‌ حال ظریف به دفعات با مقامات آمریکایی دیدار و مذاکره کرده است. آقای ظریف! مذاکره با آمریکا سم است، کنگره و کاخ سفید، دو روی یک سکه
  هستند.

   
  منبع؛ کیهان
  اخبار مرتبط :