اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۶۱۸۲ انتشار : ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۵
  پس از دوسال بلاتکلیفی در راهروهای مجلس صورت گرفت:

  تصویب لایحه حمایت از محیط بانان

  در راستای همین مصوبه بیمه محیط بانان و خانواده های تحت پوشش رونمایی شد و در حال حاضر همه محیط بانان و خانواده های تحت پوشش به پاس تحملی که برای حفظ محیط زیست کشور داشتند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفتند...

  لایحه حمایت از محیط بانان که دوسالی در راهروهای مجلس شورای اسلامی بلاتکلیف بود سرانجام با تغییر عنوان به نام لایحه حمایت از یگان های حفاظت دستگاه های اجرایی به تصویب رسید.


  به گزارش راه شلمچه، دکتر ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در آئین تجلیل از 13 محیط بان نمونه مازندران و برگزیدگان جشنواره فیلم و عکس با بیان این مطلب گفت: مجلس با تصویب این لایحه قدم بزرگی برداشته و برخی از مسایل و مشکلات محیط بانان و سازمان های مردم نهاد و افراد داوطلب که در مسایلی مانند حریق ورود پیدا می کنند را حل کرده است.


  وی اظهار امیدواری کرد: شورای نگهبان نواقصی را که به این مصوبه وارد کرده هرچه سریع تر با رفع نواقص این مصوبه اجرایی و عملیاتی شود.


  دکتر ظهرابی با اشاره به بیمه محیط بانان گفت: در راستای همین مصوبه بیمه محیط بانان و خانواده های تحت پوشش رونمایی شد و در حال حاضر همه محیط بانان و خانواده های تحت پوشش به پاس تحملی که برای حفظ محیط زیست کشور داشتند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفتند.


  وی تصریح کرد: محیط بانان علاوه بر این تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفتند و دارای بیمه مسئولیت شدند و در کنار بیمه مسئولیت مدنی از بیمه عمر، آتش سوزی اموال و منازل مسکونی برخوردار شدند.


  وی در خصوص ترمیم حقوق محیط بانان گفت: 70 تا 80 درصد استان های کشور محیط بانان را به عنوان 35 درصد مشاغل تخصصی امور خدمات کشوری برایشان اعمال کردند که از جمله کارهای خوب برای این قشر زحمتکش بوده است.


  وی در خصوص امکانات و تجهیزات محیط بانان گفت: در سال گذشته با اعتبار 40 میلیارد تومان امکانات و تجهیزات تامین و توزیع شد و این روند ادامه دارد.


  دکتر ظهرابی با اشاره به پیشنهاد مدیرکل محیط زیست مازندران مبنی بر ملی شدن بودجه سازمان محیط زیست کشور گفت: پیگیری این موضوع از سوی سازمان محیط زیست کشور آغاز شده است.


  وی اضافه کرد: بسیاری از استان ها به جهت مقابله با یک پدیده مخرب از نظر تامین امکانات و منابع ملی و بودجه دچار مشکل هستند و اگر سیاست مدار قدرتمندی پروژه ای را می خواهد اجرا کند محیط زیست به خاطر مصالح مرتبط با محیط زیست آن را تائید نکند با مجازاتی همانند کسر تخصیص، عدم پرداخت بودجه و...مواجه می شود.


  رواج پوپولیسم زیست محیطی


  وی در ادامه گفت: پوپولیسم محیط زیستی به شدت در حال رواج است زیرا مسایل فنی محیط زیست بعضی وقت ها مورد مناقشه آدم هایی قرار می گیرد که اطلاعات و آگاهی دقیقی از آن ندارند.


  وی خاطرنشان کرد: حل مشکلات زیست محیطی کشورمان بیشتر یک مساله اجتماعی است زیرا تا مردم نخواهند هیچ کار اصلاح شدنی نیست اما مسایل مدیریتی محیط زیست در بخش های تخصصی مسایل پیچیده و فنی است و پرداختن به آن نیاز به دانش زیست محیطی دارد و دخالت در باب محیط زیست یک افت بزرگی در جامعه ما تبدیل شده است.


  وی به سازمان های مردم نهاد و کارکنان محیط زیست توصیه کرد اجازه دهند مسایل فنی در چارچوب علمی تصمیم گیری شود و به بدنه کارشناسی محیط زیست اعتماد کنند و آمار و ارقامی که پایه و مبنای علمی ندارند توجه نکنند.

   

  منبع: قربان نوروزی خبرنگار کیهان و همکار رسانه ای راه شلمچه در مازندران