کد خبر ۱۳۵۹۱۶ ۷۱ بازدید انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۴

دلایل افزایش فعالیت‌های داعش در تونس و پیامدهای آن

افزایش فعالیت‌های تروریستی داعش در تونس در ضمن مجموعه‌ای از اهداف پشت پرده دنبال می‌شود که پیامدهایی را نیز برای این کشور دارد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش راه شلمچه به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کشور تونس در 27 ژوئن 2019 توسط دو حمله تروریستی جدید مورد تجاوز قرار گرفت. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله ها را برعهده گرفت. به نظر می رسد با توجه به هشدارهای متعددی که اخیرا به این کشور داده می شود، امکان بازگشت گروه های داعش به شکل خطرناک تر از گذشته به آن وجود دارد. به ویژه که داعش تلاش می کند تا فعالیت های خود را در قاره آفریقا توسط گروه های تروریستی تحت سرکردگی ابوبکر بغدادی تقویت کند.

دلایل عملیات داعش در تونس

اینکه داعش مسئولیت انفجار های اخیر تونس را بر عهده گرفته، دلایل مختلفی دارد که بارزترین آنها شامل موارد زیر است:

1-اهداف زمان بندی: این حملات یک ماه قبل از برگزاری انتخابات قانون اساسی و ریاست جمهوری تونس در اکتبر و نوامبر آینده و هم زمان با تلاشهای مقامات برای برقراری آماده سازی و سازماندهی این انتخابات و نیز فعال سازی بخش های کلیدی اقتصادی مانند بخش گردشگری، رخ داد.

تدابیر شدید امنیتی در تونس در پی حملات تروریستی اخیر

بنابراین، به نظر می رسد که داعش تلاش می کند تا از طریق حملاتی از این نوع، از ایجاد ثبات در تونس چه در سطح امنیتی و چه اقتصادی قبل از انتخابات جلوگیری کند.

2-واکنش های منطقه ای: رویکردهای مختلف در این زمینه این است که این حملات، مربوط به تحولات میدانی لیبی است، به ویژه عملیات نظامی که نیروهای خلیفه حفتر در درگیری با گروه های تروریستی در طرابلس انجام داده اند.

لازم به ذکر است که مقامات تونسی توجه ویژه ای به گزارش راه شلمچه به نقل از های مبنی بر حضور ابوبکر البغدادی سرکرده داعش در لیبی نشان داده اند. آنها همچنین اقدامات امنیتی را در مرزهای خود با لیبی افزایش داده اند؛ چرا که احتمال می دهند گروه های تروریستی در سایه عملیات های نظامی در لیبی، وارد تونس شوند.

چندین نیروی بین المللی، درباره امکان وقوع حملات تروریستی هم زمان با تشدید درگیری های مسلحانه در لیبی هشدار دادند. به ویژه انگلیس در 24 مارس 2019 به اتباع خود درباره سفر به لیبی هشدار داد و این هشدار را به کشورهای دیگری مانند آمریکا و آلمان نیز اعلام کرد.

هم زمان با این هشدارها، سفارت آمریکا در تونس در ابتدای ماه جاری اعلام کرد که با توجه به پیش بینی وقوع حملات تروریستی جدید، همه درهای اماکن عمومی را به جز خدمات اورژانسی بسته است. سفارت آمریکا در تونس همچنین اعلام کرد که واشنگتن نگران است که گروه های تروریستی، از شرایط کنونی سواستفاده کرده و حادثه 14 سپتامبر 2012 را تکرار کنند. سفارت آمریکا ادامه داد که در آن زمان، گروه تروریستی انصارالشریعه در اعتراض به پخش یک فیلم، به سفارت حمله و بخشی از ساختمان را به آتش کشیده و تخریب کردند.

علاوه بر این، درگیری های مسلحانه میان گروه های تروریستی و نیروهای محلی و بین المللی حاضر در برخی کشورهای مناطق ساحلی و صحرایی بالا گرفته است. مانند حادثه ای که در 21 ژوئن اتفاق افتاد و نیروهای کشورهای غرب آفریقا اقدام به کشتن 42 عنصر داعشی در منطقه بحیره تشاد کردند.

3-مسئله مزمن:دوحمله اخیر داعش به تونس در سایه ماجرای عناصر افراطی که در تلاش برای انتقال به سوریه به منظور پیوستن به گروه های تروریستی فعال درآنجا هستند، رخ داده است. این مسئله پس از اینکه تونس تبدیل به یکی از کشورهایی شد که از هشت سال گذشته، شهروندان آن به سوریه منتقل می شوند، تشدید شد.

در همین راستا مقامات تونسی اعلام کردند که یکی از عوامل این حمله گروه های تروریستی را شناسایی کرده اند که گرایش افراطی داشته و تلاش می کرده تا به منظور پیوستن به گروه های تروریستی در سوریه، به آنجا برود. مقامات ادامه دادند که سرویس های امنیتی او رادستگیر و توقیف کردند؛ اما به دلیل عدم وجود مدارک کافی برای محکوم کردن وی، او را آزاد کردند.

4-هدف قرار دادن نهادهای دولتی: قابل توجه است که حمله اول داعش به تونس در مدت اخیر، یک ماشین پلیس را در وسط پایتخت مورد هدف قرار داد. حمله دوم آن پس از چند دقیقه در مجاورت ستاد مبارزه با گروه های تروریستی در منطقه قجانی که یکی از مراکز امنیتی است انجام شد.

بنابراین می توان گفت که در وهله اول، اولویت داعش درحال حاضر هدف گرفتن نهادهای اصلی در تونس است. در این زمان داعش تلاش می کند تا از طریق به نمایش گذاشتن امکانات خود نشان دهد که توانایی هدف گرفتن اعتبار دولت را نیز دارد.

5-گسترش گزینه ها: به نظر می رسد که داعش بر شاخه ها و گروه های تروریستی تحت فرماندهی خود تکیه کرده است. از جمله این شاخه ها، گروه جندالخلافه در تونس است که بخش زیادی از فعالیت های داعش در کشورهای ساحلی و صحرایی را به سرکردگی ابوالولید الصحراوی در دوره های اخیر به عهده داشته است. لازم به ذکر است که پرونده تونس یکی از پرونده هایی بود که در فیلمی که در 29 آوریل 2019 از ابوبکر بغدادی منتشر شد،وجود داشت. این مسئله نشان دهنده اهمیت گسترش درگیری ها در برخی کشورهای شمال آفریقا برای داعش است.

با توجه به این پیامدها، بسیاری از طرف ها هشدار می دهند که امکان وقوع حملات تروریستی مشابه در تونس همچنان وجود دارد، به ویژه با نزدیک شدن زمان انتخابات قانون اساسی و ریاست جمهوری این احتمال بیشتر هم می شود.

منبع : مرکز مطالعاتی الناطور